What is the gravitational force acting on a 10 kg object on the surface of a pla
ID: 1334057 • Letter: W
Question
What is the gravitational force acting on a 10 kg object on the surface of a planet that has eight times the Earth's mass and twice the Earth's radius? What is "g" for the surface of this planet? 3. a. Mars has a mass of 6.42 times 1023 kg and has a moon Phobos with an orbital radius of 9380 km. What is the period of Phobos as it orbits Mars? b. Phobos has a mass of 1.07 tims 1016 kg. If an astronaut were to land on Phobos, what gravitational field strength would they experience? (Phobos is irregularly shaped but has an approximate radius of 1.11timesl04m.)Explanation / Answer
2 -
Mass M = 10 kg
Mp is the mass of the planet
Me is the mass of Earth
Mp = 8 Me
Rp is the radius of the planet
Re is the radius of earth
Rp= 2 Re
Force on 10 kg mass on the planet
F = m*gp
F = m (GMp/Rp2)
F = m G (8 Me)/(2 Re)2
F = (2m)GMe/Re2
F = 2x10 (9.8)
F = 196 N
(b)
gp = GMp/Rp2
gp = G(8Me)/(2Rp)2
gp = 2G(Me)/(Re)2
gp = 2(9.8)
gp = 19.6 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.