Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A jet fighter flying at 300 m/s (just below the speed of sound) makes a turn of

ID: 1334359 • Letter: A

Question

A jet fighter flying at 300 m/s (just below the speed of sound) makes a turn of radius 1.80 km. (a) What is its centripetal acceleration in gs?
g

(b) Suppose the pilot makes an emergency turn to avoid an approaching missile, subjecting himself to a centripetal acceleration of 10 gs, while flying at 455 m/s (supersonic). What is the radius of his turn? (This must be short-lived because fighter planes can only briefly endure such large accelerations without serious damage, and the pilot will soon black out at 10 gs.)
km
A jet fighter flying at 300 m/s (just below the speed of sound) makes a turn of radius 1.80 km. (a) What is its centripetal acceleration in gs?
g

(b) Suppose the pilot makes an emergency turn to avoid an approaching missile, subjecting himself to a centripetal acceleration of 10 gs, while flying at 455 m/s (supersonic). What is the radius of his turn? (This must be short-lived because fighter planes can only briefly endure such large accelerations without serious damage, and the pilot will soon black out at 10 gs.)
km
(a) What is its centripetal acceleration in gs?
g

(b) Suppose the pilot makes an emergency turn to avoid an approaching missile, subjecting himself to a centripetal acceleration of 10 gs, while flying at 455 m/s (supersonic). What is the radius of his turn? (This must be short-lived because fighter planes can only briefly endure such large accelerations without serious damage, and the pilot will soon black out at 10 gs.)
km

Explanation / Answer

Given that,

v = 300 m/s ; r = 1.8 km = 1800 m

We know that, F(c) = mv2 / r = m a(c) where, (c) signifies centripital, m is the mass

a(c) = v2 / r = (300)2/1800 = 50 m/s2

a(c) = 50 m/s2 /9.8 m/s2 = 5.1 g

Hence, a(c) = 5.1 g.

(b) a(c) = 10 g = 10 x 9.8 = 98 m/s2

v = 455 m/s ; Let r be the radius of his turn. Again on using the same relation:

a(c) =  v2 / r => r =  v2 / a(c)

r = (455)2 / 98 = 2112.5 m = 2.113 km

Hence, radius of turn = 2.113 km.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote