A car of mass M = 1000 kg traveling at 60.0 km/hourenters a banked turn covered
ID: 1334485 • Letter: A
Question
A car of mass M = 1000 kg traveling at 60.0 km/hourenters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle , and there is no friction between the road and the car's tires as shown in (Figure 1) . Use g = 9.80 m/s2 throughout this problem.
radius =77.9 m
Now, suppose that the curve is level (=0) and that the ice has melted, so that there is a coefficient of static friction between the road and the car's tires as shown in (Figure 2) . What is min, the minimum value of the coefficient of static friction between the tires and the road required to prevent the car from slipping? Assume that the car's speed is still 60.0 km/hour and that the radius of the curve is 77.9 m .
Express your answer numerically.
Explanation / Answer
speed v=60 km/hr =60*1000/3600=16.67 m/sec
mass m=1000 kg
radius r=77.9 m
here,
frictional force =mv^2/r
us*(mg)=mv^2/r
co- efficent of static friction is,
us=v^2/rg
=(16.67)^2/(77.9*9.8)
=0.36
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.