Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sign in a 5.00 * 10^2 kg elevator states that the maximum occupancy is 20 pers

ID: 1334848 • Letter: A

Question

A sign in a 5.00 * 10^2 kg elevator states that the maximum occupancy is 20 persons. If the cable supporting the elevator can tolerate a maximum force of 3.0 * 10^4 N, what is the greatest acceleration that the elevator's motor can produce without snapping the cable? (Assume the average person has 75 kg of mass) A racecar has a mass of 710 kg and it can travel 40.0 meters in just 3.0 seconds, starting from rest. If the car is experiencing uniform acceleration for the duration of movement, determine the net force acting on the car.

Explanation / Answer

Here,

total mass of elevator , m = 5 *10^2 + 20 * 75

m = 2000 Kg

Now , for the greatest acceleration .

T = m *(g + a)

3 *10^4 = 200 *(9.8 + a)

a = 5.2 m/s^2

the greatest acceleration of the elevator is 5.2 m/s^2

4)

let the acceleration of car is a

d = 0.5 * at^2

40 = 0.5 * a * 3^2

a = 8.89 m/s^2

F = m * a

F = 8.89 * 710

F = 6311.1 N

the net force on the car is 6311.1 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote