Hi all, I cannot get Part B)....Please help. Kind regards. A Chinook salmon has
ID: 1334903 • Letter: H
Question
Hi all,
I cannot get Part B)....Please help.
Kind regards.
A Chinook salmon has a maximum underwater speed of 3.58 m/s, but it can jump out of water with a speed of 6.26 m/s. To move upstream past a waterfall, the salmon does not need to jump to the top of the fall, but only to a point In the fall where the water speed Is less than 3.58 m/s; it can then swim up the fall for the remaining distance. Because the salmon must make forward progress in the water, let's assume it can swim to the top if the water speed is 3.00 m/s. If water has a speed of 1.42 m/s as it passes over a ledge, how far below the ledge will the water be moving with a speed of 3.00 m/s? If the salmon is able to jump vertically upward from the base of the fall, what is the maximum height of waterfall that the salmon can clear? 1.99 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, mExplanation / Answer
Here ,
for speed of jump , u = 6.26 m/s
height of jump , h = u^2/(2 *g)
h = 6.26^2/(2 * 9.8)
h = 2 m
height of cliff = 2 + 0.36
height of cliff = 2.36 m
the maximum height of cliff that can be cleared is 2.36 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.