a skier leaves the end of a horizontal ski jump at 22.0m/s and falls. 3.20m befo
ID: 1335005 • Letter: A
Question
a skier leaves the end of a horizontal ski jump at 22.0m/s and falls. 3.20m before landing Chapter 3 Vectors and 2 [ x CAwww n.net/web/Student/Assignment-Responses/last?dep 11816215 1.-t points SerCP9 3 MC 002 A skier leaves the end of a horizontal ski jump at 22.0 m/s and falls 3.20 m before landing. Neglecting friction, how far horizontally c O 17.8 m 14.3 m 21.6m 12.2 m 9.8m Need Help? lh Abet MC 003 A catapult launches a large stone at a speed of 45.0 m/s at an angle of ss.o with the horirontal. What maximum heright does the stone raa O 32.7 m 45.7 m 69.3 m 83.2 m 102m Noed Help? iat Esc 4Explanation / Answer
1.
Vix=22m/s
Viy=0m/s
Time ‘t’ that skier take to land on the ground from 3.2 m height
Applying below kinematic equation vertically
h=Vi*t+1/2*a*t^2
-3.2=0*t+1/2*-9.8*t^2 => t= 0.808
Horizontal distance = Vix*t = 22*0.808 = 17.8 m
2.
Vi= 45m/s , q= 550
Vix=45cos55 = 25.8 m/s
Viy = 45sin55= 36.86 m/s
At max height Vfy = 0 m/s
Use kinematic equation
Vfy^2= Viy^2+2*a*Hmax
0^2 = 36.86^2+2*-9.8*Hmax => Hmax = 69.3 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.