A capacitor with C = 3.00 times 10^-5 F is connected as shown in the figure belo
ID: 1335049 • Letter: A
Question
A capacitor with C = 3.00 times 10^-5 F is connected as shown in the figure below with a resistor with R = 980 Ohm and an emf source with epsilon = 25.0 V and negligible internal resistance. Initially, the capacitor is uncharged and the switch S is in position 1. The switch is then moved to position 2, so that the capacitor begins to charge. After the switch has been in position 2 for 60.0 ms, the switch is moved back to position 1 so that the capacitor begins to discharge. Compute the charge on the capacitor just before the switch is thrown from position 2 back to position 1. Compute the voltage drops across the resistor and across the capacitor at the instant described in part (a). Across the resistor. Across the capacitor. Compute the voltage drops across the resistor and across the capacitor just after the switch is thrown from position 2 back to position 1. Across the resistor. Across the capacitor. Compute the charge on the capacitor 60.0 ms after the switch is thrown from position 2 back to position 1.Explanation / Answer
a)
Maximum Charge
Qo=CVo=(5*10-5)*21=1.05*10-3 C
Time Constant
T=RC =910*5*10-5=0.0455 sec
So in RC circuit Charge as a function of time is given by
Q=Qo[1-e-t/T]
Q=(1.05*10-3)[1-e-0.06/0.0455]
Q=7.7*10-4 C
b)
Voltage across capacitor isr is
Vc=Voe-t/T=21*e-0.06/0.0455
Vc=5.62Volts
Voltage drop across resistor is
VR=21-5.62=15.38 Volts
c)
Voltage drop across capacitor and resistor is
VR=VC=15.38 Volts
d)
Q=Qoe-t/T =(7.7*10-4)e-0.6/0.045
Q=2.03*10-4 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.