A 78.7 kg astronaut working outside the space station is stationary and has the
ID: 1335940 • Letter: A
Question
A 78.7 kg astronaut working outside the space station is stationary and has the tether line break. To get back to the ship the 5.3 kg wrench is tossed kg away from the space station at 4.7 m/s in order to recoil him back to the space station. The speed of the astronaut back to (hopefully) the space station is ______ m/s. If the net work done on a moving object is negative (as by friction), what happens to the object's kinetic energy?
When a ball is tossed straight up in the air and falls back into one's hand, does the force of gravity do negative or positive work on ball as it goes up?
A truck, whose weight is 2.4-times that of a car, is traveling at 3.7-times the speed of the car. What is the ratio of the kinetic energy of the truck to that of the car (KEtruck/KEcar)?
Explanation / Answer
By law of conservation of momentum
m1v2=m2v2
78.7*v1=5.3*4.7 => v1= 0.32m/s
When work is negative
-W= KEf-KEi
will be true only if KEf < KEi,
Thus we can say KE of the object decreases finally.
W=F*d
Wg= Fg*h*cos180 = -Fgh
Thus Wg is negative
Weight is proportional to the mass
mtruck =2.4*mcar
vtruck = 3.7*vcar
KEtruck = ½* mtruck* vtruck = ½*2.4*mcar*3.7*vcar = (2.4*3.7)*(1/2* mcar* vcar) = 8.88* KEcar
KEtruck / KEcar = 8.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.