A box of mass 3.06 kg slides down a rough vertical wall. The gravitational force
ID: 1336072 • Letter: A
Question
A box of mass 3.06 kg slides down a rough vertical wall. The gravitational force on the box is 30 N . When the box reaches a speed of 2.5 m/s , you start pushing on one edge of the box at a 45? angle (use degrees in your calculations throughout this problem) with a constant force of magnitude Fp = 23 N , as shown in (Figure 1) . There is now a frictional force between the box and the wall of magnitude 13 N . How fast is the box sliding 2.8 s after you started pushing on it?
A/ Find the box's speed vf at 2.8 s after you first started pushing on it.
5 4Explanation / Answer
at the time the force is applied, t = 0
v1 = 2.5 m/s
Net force acting in y-direction,
Fnety = Weight - FP*cos(45) - Friction
m*a = 30 - 23*cos(45) - 13
3.06*a = 0.736
a = 0.736/3.06
= 0.24 m/s^2
now Apply, v2 = v1 + a*t
= 2.5 + 0.24*2.8
= 3.172 m/s <<<<------------------Answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.