Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.250 kg and 0.7
ID: 1336085 • Letter: T
Question
Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.250 kg and 0.700 kg, and uniformly distributed charges of -2.00 µC and 5.00 µC. They are released from rest when their centers are separated by 1.00 m.
(a) How fast will each be moving when they collide? (Hint: Consider conservation of energy and of linear momentum.)
m/s (lighter sphere)
m/s (heavier sphere)
(b) If the spheres were conductors, would the speeds be greater or less than those calculated in part (a)? (Note: Assume a reference level of potential V = 0 at r = .)
Explanation / Answer
let
m1 = 0.25 kg
m2 = 0.7 kg
q1 = -2 micro C
q2 = 5 micro C
initail distance between the sphere, d1 = 1m
final distance between the sphere, d2 = 0.3+0.5
= 0.8 cm
= 0.008 m
a) let v1 and and v2 are velocities of m1 and m2 when they collide
Apply conservation of momentum
0 = m1*v1 + m2*v2
v1 = (m2/m1)*v2
= (0.7/0.25)*v2
= 2.8*v2
now Apply conservation of energy
kKEi + Ui = KEf + Uf
0 + k*q1*q2/d1 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2 + k*q1*q2/d2
0.5*m1*(2.8*v2)^2 + 0.5*m2*v2^2 = k*q1*q2*(1/d1 - 1/d2)
0.5*0.25*7.84*v2^2 + 0.5*0.7*v2^2 = 9*10^9*(-2)*5*10^-12*(1/1 - 1/0.008)
1.33*v2^2 = 11.16
v2 = sqrt(11.16/1.33)
= 2.9 m/s (heavier sphere)
v1 = 2.8*v2
= 2.8*2.9
= 8.4 m/s (lighter sphere)
b) same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.