A suitcase of 10 kg is being towed along a rough horizontal floor by a force F,
ID: 1336310 • Letter: A
Question
A suitcase of 10 kg is being towed along a rough horizontal floor by a force F, as shown in the figure below. The magnitude of the force F is 50 N, = 30o . The coefficient of kinetic friction between the suitcase and the floor is 0.13. The suitcase starts from rest and is towed for 20m along the floor.
Part A - Calculate the work done by the normal force.
Part B - Calculate the work done by the towing force.
Part C - Calculate the work done by the gravitational force.
Part D - Calculate the work done by the kinetic frictional force
Part E - Apply the WORK-KE theorem to find the final speed of the suitcase.
Part F - Apply the WORK-KE theorem (alternate form) to find the final speed of the suitcase.
Explanation / Answer
part A)
as the normal force is perpendicular to direction of motion
as the work done by the normal force = 0 J
part B)
Work done by towing force = F * d * cos(theta)
Work done by towing force = 50 * 20 * cos(30)
Work done by towing force = 866.03 J
part C)
as the height of suitcase is same
Work done by gravitational force = 0 J
part D)
work done by frictional force = -Friction * d
work done by frictional force =- 0.13 * (10 * 9.8 - 50 * sin(30) )* 20
work done by frictional force = -190 J
the work done by frictional force is -190 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.