24.41 A capacitor has parallel plates of area 12 cm2 separated by 4.0 mm . The s
ID: 1336540 • Letter: 2
Question
24.41 A capacitor has parallel plates of area 12 cm2 separated by 4.0 mm . The space between the plates is filled with polystyrene (K=2.6, Em=2.0×107V/m).
1. Find the permittivity of polystyrene.
2. Find the maximum permissible voltage across the capacitor to avoid dielectric breakdown.
3. When the voltage equals the value found in part B, find the surface charge density on each plate.
4. Find the induced surface-charge density on the surface of the dielectric.
Do show your steps please. I would like to understand. Thank you! :)
Explanation / Answer
A capacitor has parallel plates of area 12 cm2 separated by 4.0 mm .
The space between the plates is filled with polystyrene (K=2.6, Em=2.0×107V/m).
1)
the permittivity of polystyrene.
K of polysterene = 2.6
--------------------------------------------
2)
apply k = V/Vo
also Electric field E = V/d
so
Vo = Ed
Vo = 2*10^7 * 4*10^-3
Vo = 80 KVolts
so
the maximum permissible voltage is
Vmax = 80*2.6 = 208 KVolts
--------------------------------------------
3)
surface charge density sigma = Q/A = E eo
sigma = 2e7 * 8.85*10^-12
the voltage equals the value found in part B, find the surface charge density on each plate is
sigma = 1.77 *10^-4 C/m^2
--------------------------------------------
4)
E = Eo/k = 2e7/2.6 = 7.69 e 6 V/m
so
sigma = Eeo = 7.69*10^6 * 8.85*10^-12
the induced surface-charge density on the surface of the dielectric is
sigma = 6.733 *10^-5 C/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.