Professional golfers can drive the ball over 200 m. While air resistance is sign
ID: 1336821 • Letter: P
Question
Professional golfers can drive the ball over 200 m. While air resistance is significant, its effects are nearly canceled because lift is gained from backspin on the ball, and so a reasonable description of the ball’s trajectory is obtained if air resistance is neglected. Suppose a golfer hits a ball 200 m on level ground, giving it an initial velocity at an angle of 45.0o. The duration of the impact of the club and ball has been measured to be 1.00 ms.
a) Calculate the velocity of the ball just after it is struck.
b) What is the 0.0450 kg ball’s change in momentum?
c) Find the average force exerted by the club on the ball.
Explanation / Answer
let Vo is the is the velocity of the ball just after it is struck
a) we know, horizontal range, R = vo^2*sin(2*theta)/g
200 = vo^2*sin(2*45)/9.8
vo = sqrt(200*9.8)
= 44.27 m/s
b) chang in momentum = m*(vo - 0)
= 0.045*(44.27 - 0)
= 1.99 kg.m/s
c) we know, Impulse = chnage in momentum
Favg*t = change in momentum
==> Favg = change in momentum/t
= 1.99/(1*10^-3)
= 1990 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.