A 2.0 kg object is moving to the right in the positive x direction with a speed
ID: 1336871 • Letter: A
Question
A 2.0 kg object is moving to the right in the positive xdirection with a speed of 1.1 m/s .
Part A
Object experiences the force shown in (Figure 1) . What is the object's speed after the force ends?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the direction of the object’s velocity after the force shown in (Figure 1) ends?
Part C
Object experiences the force shown in (Figure 2) . What is the object's speed after the force ends?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
What is the direction of the object’s velocity after the force shown in (Figure 2) ends?
v =Explanation / Answer
A) F.T=m.V
2x0.5=2.V
V=0.5
Vfinal= 1.6 m/sec
B) To the right
C) Vfinal= 1.1-0.5 = 0.60 m/sec
D) To the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.