A small glider is placed against a compressed spring at the bottom of an air tra
ID: 1337212 • Letter: A
Question
A small glider is placed against a compressed spring at the bottom of an air track that slopes upward at an angle of 32.0 degree above the horizontal. The glider has mass 8.00 Times 106-2 kg. The spring has 590 N/m and negligible mass. When the spring is released, the glider travels a maximum distance of 1.50 m along the air track before sliding back down. Before reaching this maximum distance, the glider loses contact with the spring. What distance was the spring originally compressed? When the glider has traveled along the air track 0.500 m from its initial position against the compressed spring, is it still in contact with the spring? What is the kinetic energy of the glider at this point?Explanation / Answer
a)
here
by conservation of energy
0.5 * k * x^2 = m * g * h
0.5 * 590 * x^2 = 8 * 10^-2 * 9.8 * 1.5 * sin(32deg)
by solving this equation
x = 0.0459 m
c)
E = 0.5 * k * x^2
E = 0.5 * 590 * 0.0459^2
E = 0.248 = KE (kinetic energy)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.