Consider a cylindrical piece of wood of density 0.6 gm/cc. Its radius is 3 cm. a
ID: 1337565 • Letter: C
Question
Consider a cylindrical piece of wood of density 0.6 gm/cc. Its radius is 3 cm. and its length is 2 cm. It is floating undisturbed on a water surface. It is suddenly pushed downwards by 0.5 cm and then let go. Describe its subsequent motion by invoking Archimedes' principle: An object that is completely or partially immersed in a fluid is acted on by an upward force equal to the weight of fluid displaced. The piece of wood bobs up and down. What is the period of the bodies' motion? Answer: 0.22 secExplanation / Answer
buoyancy foce = F = pi*r^2*x*d*g
acceleration = a = F/m = pi*r^2*x*d*g/pi*r^2*L*D
acceleration a = (dg/L*D)*x
but acceleraion = a = w^2*x
w = sqrt(dg/LD)
time period = T = 2*pi/w
T = 2*pi*(sqrtLD/dg)
T = 2*pi*sqrt((0.02*600)/(1000*9.8))
T = 0.22 s <<<<<answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.