An insulated circular ring of diameter 6.35 cm carries a I 2 = 14.5 A current an
ID: 1339426 • Letter: A
Question
An insulated circular ring of diameter 6.35 cm carries a I2 = 14.5 A current and is tangent to a very long, straight insulated wire carrying I1 = 8.00 A of current, as shown in the figure (Figure 1) .
Find the magnitude of the magnetic field at the center of the ring due to this combination of wires.
B = ____________ T
Find the direction of the magnetic field at the center of the ring due to this combination of wires.
Find the direction of the magnetic field at the center of the ring due to this combination of wires.
The field is directed into the page. The field is directed out of the page. The field is directed to the right. The field is directed to the left.Explanation / Answer
Here ,
magnetic field at the centre
B = u0*I/(2R) - u0*I1/(2*pi*R)
B = 4pi *10^-7/(0.0635/2) *(-8/(2*pi) + 14.5/2)
solving
B = 2.366 *10^-4 T
the magnetic field is 2.366 *10^-4 T
the magnetic field is
OUT OF THE PAGE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.