A 6.10 F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 450
ID: 1339811 • Letter: A
Question
A 6.10 F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 4500 resistor and a 505 V emf source with negligible internal resistance.
(a) Just after the circuit is completed, what is the voltage drop across the capacitor?
(b) Just after the circuit is completed, what is the voltage drop across the resistor?
(c) Just after the circuit is completed, what is the charge on the capacitor?
(d) Just after the circuit is completed, what is the current through the resistor?
(e) A long time after the circuit is completed (after many time constants), what are the values of the preceding four quantities? VC,VR,Q,IR (Answer in the order indicated. Separate your answers with commas.)
Explanation / Answer
a)
a) just after completing the circuit
as the capacitor will have behave as shirt circuit ,
the voltage across the capacitor will be zero
b)
all the voltage will drop across the resistor just after closing the circuit
hence , the voltage drop across the resistor is 505 V
c)
as the voltage across the capacitor is zero , just after closing the circuit
charge = 6.1 * 0
charge = 0 uC
d)
current in the resistance = 505/4500
current in the resistance = 0.112 A
the current in the resistance is 0.112 A
e)
after a very long time , as the capacitor will be fully charged and will behave as an open circuit
VC = 505 V
VR = 0 V
Q = 505 * 6.1 = 3080.5 uC
the capacitor of the capacitor is 3080.5 uC
IR = 0/R
IR = 0 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.