A certain type of rice has an average grain length and diameter of 6 mm and 2 mm
ID: 1340115 • Letter: A
Question
A certain type of rice has an average grain length and diameter of 6 mm and 2 mm, respectively (assume that a graine has a form of a cylinder). One cup of this rice, after being cooked, contains about 755 food calories. Assume the cup volume is 220 cm3 . A- How many calories are there in one grain? B- How many calories are there in one grain? Express your answer using one significant figure. C- How many cups of uncooked rice are needed to provide 2000 food calories to each of four adults? Express your answer using three significant figures.
Explanation / Answer
Here ,
volume of 1 grain of rice , V = pi * r^2 * h
V = 3.141 * (0.001)^2 * 6 *10^-3
V = 1.885 *10^-8 m^3
Now , calories in 1 grain = 1.885 *10^-8 * 755/(220 *10^-4)
calories in 1 grain = 6.47 *10^-4 Cal
B)
caolories in 1 grain is 6.47 *10^-4 Cal
c)
for 2000 Calories
Number of cups = 2000/755
Number of cups = 2.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.