Suppose we want to place a weather satellite into a circular orbit 300 km above
ID: 1340449 • Letter: S
Question
Suppose we want to place a weather satellite into a circular orbit 300 km above the earth’s surface. What speed, period, and radial acceleration must it have? The earth’s radius is6380km=6.38×106m, and its mass is5.98×1024kg.
Part A - Practice Problem:
Find the speed for an earth satellite that has a period of 1 day (86400 s ).
Express your answer in meters per second to three significant figures.
Part B - Practice Problem:
Find the orbit radius for an earth satellite that has a period of 1 day (86400 s ).
Express your answer in meters to three significant figures.
Explanation / Answer
A) T = 2pi R / v
R = vT / 2pi =
and GM m / R^2 = mv^2 / R
GM / R = V^2
GM / (vT / 2pi) = v^2
v^3 = (6.67 x 10^-11 x 5.98 x 10^24 x 2pi ) / (86400)
v = 3072.54 m/s
B) R = 3072 x 86400 / 2 xpi = 42250474.31 m
R = 4.225 x 10^7 m ......Ans
from surface = R - Re = 3.59 x 10^7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.