Neutron stars, such as the one at the center of the Crab Nebula, have about the
ID: 1341570 • Letter: N
Question
Neutron stars, such as the one at the center of the Crab Nebula, have about the same mass as our sun but a much smaller diameter.
Part A
If you weigh 675 N on the earth, what would be your weight on the surface of a neutron star that has the same mass as our sun and a diameter of 18.0 km ?
Take the mass of the sun to be ms = 1.99×1030 kg , the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 , and the acceleration due to gravity at the earth's surface to be g = 9.810 m/s2 .
Express your weight wstar in newtons
Explanation / Answer
By using Newtons second law, Force,F=mass*acceleration
So the mass is 675N / 9.81m/s2 = 68.8 kg
radius of star = 18000 / 2 = 9000 m
Gravitational acceleration on the star is
gstar = G*M/r2 = 6.67*10-11 * 1.99*1030 / 90002 = 1.64*1012 m/s2
so weight of the star is, wstar = m*g = 68.8kg * 1.64*1012m/s2 =1.13*1014 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.