PLEASE EXPLAIN THE QUESTION STEP BY STEP AND EXPLAIN WHAT THE VARIABLES MEAN An
ID: 1342119 • Letter: P
Question
PLEASE EXPLAIN THE QUESTION STEP BY STEP AND EXPLAIN WHAT THE VARIABLES MEAN
An AC adapter for a telephone answering machine uses a transformer to reduce the line voltage of 120 V to a voltage of 8.00 V. The RMS current delivered to the answering machine is 490 mA. If the primary (input) coil of the transformer has 600 turns, then how many turns are there on the secondary (output) coil?
40
What is the power drawn from the electric outlet, if the transformer is assumed to be ideal?
3.92 W
What is the power drawn by the transformer, if 15.5 percent of the input power is dissipated as heat in the coils and in the iron core of the transformer?
4.64 W
Explanation / Answer
Apply in a transforner
Ns/Np = Vs/Vp = Is/Ip
where NS ans Np are seconda dr and primary tunrs
Vs and Vp are secondary and primary volatges
Is and Ip are secondary and prianry currents
also in ideal tansformer output P = input P
so VsIs = VpIp
so here V1 = 120 V
V2 = 8V
i2 = 490 mA
N1 = 600 Turns
N2 = N1* V2/V1
N2 = 600 * 8/120
N2 = 40 -----<<<<<Answer
-------------------------------
Power P = V2i2
P = 8 * 0.49
P = 3.92 Watts
-------------------------------------
Input Power P1 = V1i1
i1 = N2i2/N1
i1 = 40 * 0.49/600
i1 = 0.032 A
Input power P = V1i1
P = 120 * 0.032
e = p2/p1
P1 = P2/e
here effiiciency e = 100-15.5 = 84.5 %
so P1 = 3.92/0.845
P1 = 4.64 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.