A centrifuge is used in some fields to separate small particles into categories.
ID: 1342179 • Letter: A
Question
A centrifuge is used in some fields to separate small particles into categories. Assume you have a centrifuge which turns at 64.5 entire revolutions every second. Consider three points in the centrifuge at r A = 0 cm, r B = 4.00cm, r C = 9.00cm (a) For each, determine the speed of a particle at that radius. (b) For each radius, determine the force, radially inward, that must be exerted on a particle by all the particles which are farther toward the edge of the centrifuge. (c) Explain why this may lead to a separation of particles of different masses
Explanation / Answer
Here ,
angular speed , w = 65.4 rev/s
w = 64.5 * 2pi rad/s = 405.2 rad/s
a) for the speed of particles
for r = 0 cm
vA = 0 * 405.2
vA = 0 rad/s
for r = 4 cm
vB = 0.04 * 405.2
vB = 16.2 m/s
for rC = 9 cm
vC = 0.09 * 405.2
vC = 36.5 m/s
b)
for each particle of mass m , the force is F
FA = m * vA^2/rA
FA = m * 0/rA = 0 N
FB = m * 16.2^2/0.04
FB = 6561* m N
Fc = 36.5^2 * m /0.09
FC = 14802.8 * m N
c)
as the force on the particle is dependent on the mass of particle ,
the particles will get seperated by the mass of particles .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.