1.A narrow beam of white light is incident on a sheet of quartz. The beam disper
ID: 1342213 • Letter: 1
Question
1.A narrow beam of white light is incident on a sheet of quartz. The beam disperses in the quartz, with red light (700nm) traveling at an angle of 26.3 with respect to the normal and violet light (400nm) traveling at 25.7. The index of refraction of quartz for red light is 1.45.
What is the index of refraction of quartz for violet light?
2.A.How long (in ns) does it take light to travel 1.20 m in vacuum?
B.What distance does light travel in water during the time that it travels 1.20 m in vacuum?
Explanation / Answer
given data
angle of refraction for red light theta r=26.3
angle of refraction for violet light theta v=25.7
index of refraction of quartz for red light mu r= 1.45
using snells law
for red light
mu a *sin theta i=mu r*sin theta r
1*sin theta i=1.45*sin 26.3
theta i=39.97
for violet light
mu a *sin theta i=mu v*sin theta r
1*sin 39.97=mu v*sin 25.7
mu v=1.48
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.