A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.500 m from the surfac
ID: 1342438 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.500 m from the surface of a table, at the top of a = 25.0° incline as shown below. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m.
(a) Determine the acceleration of the block as it slides down the incline.
m/s2
(b) What is the velocity of the block as it leaves the incline?
m/s
(c) How far from the table will the block hit the floor?
m
(d) How much time has elapsed between when the block is released and when it hits the floor?
s
(e) Does the mass of the block affect any of the above calculations?YesNo
Explanation / Answer
here,
mass , m = 2 kg
h = 0.5 m
theta = 25 degree
H = 2 m
(a)
the accelratiion of the block , a = g * sin(theta)
a = 9.8 * sin(25)
a = 4.14 m/s^2
the accelration of the block is 4.14 m/s^2
(b)
let the velocity of block as it leaves the incline be v0
using conservation of energy
0.5 * m * v0^2 = m * g * h
0.5 * v0^2 = 9.8 * 0.5
v0 = 3.13 m/s
the velocity of block as it leaves the incline is 3.13 m/s
(c)
let the time taken to hit the floar from the table be t1
H = v*sin(theta) * t1 + 0.5 * g * t1^2
2 = 3.13 * 0.4226 * t1 + 0.5 * 9.8 * t1^2
t1 = 0.52 s
the distnace of block from the table when it hits the floar , R = v*cos(theta) * t1
R = 3.13 * cos(25) * 0.52
R = 1.48 m
the distnace of block from the table when it hits the floar is 1.48 m
(d)
let the time for block on incline be t2
using first equation of motion
v = u + a*t2
3.13 = 0 + 9.8 * sin(25) * t2
t2 = 0.76 s
the total time elapsed is t1 + t2
the time elapsed between when the block is released and when it hits the floor is 1.28 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.