The asteroid 243 Ida has a mass of about 4.0×1016kg and an average radius of abo
ID: 1342833 • Letter: T
Question
The asteroid 243 Ida has a mass of about 4.0×1016kg and an average radius of about 16 km (it’s not spherical, but you can assume it is).
A) What would an astronaut whose earth weight is 700 N weigh on 243 Ida?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B) If you dropped a rock from a height of 1.1 m on 243 Ida, how long would it take to reach the ground?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
C) If you can jump 65 cm straight up on earth, how high could you jump on 243 Ida? (Assume the asteroid’s gravity doesn’t weaken significantly over the distance of your jump.)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) mass of astronaut = W / 9.81 = 700/ 9.81 =71.36 kg
on asteroid ,
value of acc due to gravity on asteroid = GM / r^2
= 6.67 x 10^-11 x 4 x 10^16 / (16 x10^3)^2
= 0.0104 m/s^2
W = mg = 71.36 x 0.0104 =0.744 N
b) using h = ut + at^2 /2
1.1 = 0 + 0.0104t^2 /2
t = 14.54 sec
c) using E = mgh
mgh = mg' h'
9.81 x 0.65 = 0.0104 x h'
h' =613.12 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.