Three identical very dense masses of 7100 kgeach are placed on the x axis. One m
ID: 1343094 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 7100 kgeach are placed on the x axis. One mass is at x1= -100 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 390 cm .
Part A
What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses?
Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 .
Express your answer in Newtons.
Part B
What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?
+x direction or -x direction?
Explanation / Answer
here,
mass , m = 7100 kg
x1 = - 100 cm
x1 = -1 m
x2 = 390 cm
x2 = 3.9 m
A)
the magnitude of the net gravitational force , F = G*m*m/x1^2 - G*m*m/x2^2
F = 6.67*10^-11 * 7100^2 * ( 1/1^2 - 1/3.9^2)
F = 3.14 * 10^-3 N
the magnitude of the net gravitational force on the mass at origin is 3.14 * 10^-3 N
(b)
the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses is towards - x direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.