These questions refer to the expression for the magnetic field at the center of
ID: 1343121 • Letter: T
Question
These questions refer to the expression for the magnetic field at the center of the square solenoid. Assume: for all coils, each side of the square a = 2.27 cm and the length of the solenoid L = 58.3 cm.
NOTE: Everything must be in MKS units!
NOTE: o = 1.26x10-6 in MKS units (determined in question 1).
a) In procedure 1, you will plot Bmax vs. N, the number of turns of the coil. Suppose you set the current of I = 1.55 A, and vary the number of turns of the coil (with a and L the same for each coil). Find the slope of this straight line.
slope = ________T/turn
b) In procedure 2, you will plot Bmax vs. I. Suppose you use a coil with 214 turns, and vary the current I. Find:
- n, the number of turns per length: n = ______ turns/m
- the slope of this straight line: slope = _________T/A
Explanation / Answer
Given,
each side of the square a = 2.27 cm
the length of the solenoid L = 58.3 cm.
the current of I = 1.55 A
Maximum magnetic field inside a solenoid is
Bmax = o * N * I / L
=1.26 * 10-6 * N * I /0.583
= 2.161 * 10-6 * N * I
a) I=1.55 A
Bmax =2.161* 10-6 * N * 1.55
=3.349 * 10-6 T
y axis-1 Unit=10-3 T
Slope of the graphm=(3.349 * 10-3 - 0) / (1000 - 0)
=3.349 * 10-6 T/turn
b) Number of turns per unit lengthn=N/L
=214 / 0.583
=367.06 /m
Bmax = 1.26 * 10-6 * 367.06* I
=0.000462 * IT
n = 214/0.583
=367.06 turns/s
the number of turns per length n=367.06 turns/s
slope = 1.26*10^-6*367.06
= 0.000462495 T/A
the slope of this straight line is 0.000462495 T/A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.