16) A neutron with a mass of 1.67*10^-27 kg travelling east with a kinetic energ
ID: 1343175 • Letter: 1
Question
16) A neutron with a mass of 1.67*10^-27 kg travelling east with a kinetic energy of 2.00*10^-21 J collides perfectly elastically with a helium nucleus with a mass 6.68810^-27kg that is initially at rest. After the collision, the neutron has a kinetic energy 1.80*10^-21 J. What angle was theneutron defleted during the collision?
a) 117 degree b)32.8 degree c)38.0 degree d)180 degree e)142 degree
17) a 100kg mass is located at 2.00 m i + 3.00m j. A 15.0 kg mass is located at 4.00m i. A 25kg mass is located at 2.00m j. What is the location of the center of mass of this system?
A”) 80.0m i+ 80.0m j
b) 3.2m I + 3.2m j
c) 1.6 m i + 3.2m j
d 3.2m i+ 1.60m j
e) 1.60m i+ 1.6m j
Explanation / Answer
There are multiple questions here . i am allowed to answer only 1 at a time.
17)
m1 = 100 Kg
r1 = 2 i + 3j
m2 = 15 Kg
r2 =4 i
m3 = 25 Kg
r3 = 2j
rcm = (m1*r1 + m2*r2 + m3*r3)/(m1+m2+m3)
= (100*(2i+3j) + 15*4i + 25*2j) / (100+15+25)
=(260 i +350j) / (140)
= 1.86 i + 2.5 j
Answer should be 1.86 mi + 2.5 mj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.