PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A block
ID: 1343667 • Letter: P
Question
PRACTICE IT
Use the worked example above to help you solve this problem. A block of mass m1 = 1.59 kg, initially moving to the right with a velocity of +3.63 m/s on a frictionless horizontal track, collides with a massless spring attached to a second block of mass m2 = 2.21 kg moving to the left with a velocity of
2.05 m/s,
(a) Determine the velocity of block 2 at the instant when block 1 is moving to the right with a velocity of +3.00 m/s, as shown in Figure b. (Indicate the direction with the sign of your answer -1.59
(b) Find the compression of the spring answer .130
Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Consider the instant that block 2 is at rest.
(a) Find the velocity of block 1. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
(b) Find the compression of the spring
Explanation / Answer
momentum will be conserved
1.59*3.63 -2.21*2.05
1.2412
speed =1.2412/1.59 =0.78062893081 m/s
change in KE =1/2 *1.59* 3.63^2 + 1/2*2.21*2.05^2 - 1/2 *1.59 * 0.78062893081^2 =spring energy gain =1/2Kx^2
14.6349396855 =1/2*6.15*100*x^2
x=0.21815888657 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.