A 3 kg object is attached to a spring and released into SHM. If the spring oscil
ID: 1343927 • Letter: A
Question
A 3 kg object is attached to a spring and released into SHM. If the spring oscillates with a frequency of 2 Hz and has an amplitude of 16 cm, what are the position, velocity, and acceleration after 2.52 seconds?
Position = [Num]meters
Velocity = [Num]m/s
Acceleration = [Num]m/s2
A 3 kg object is attached to a spring and released into SHM. If the spring oscillates with a frequency of 2 Hz and has an amplitude of 16 cm, what are the position, velocity, and acceleration after 2.52 seconds?
Position = [Num]meters
Velocity = [Num]m/s
Acceleration = [Num]m/s2
Explanation / Answer
Here ,
as the position of the particle is given as
x = A * sin(2pi*f * t)
x = 0.16 * sin(2pi * 2 * t)
x = 0.16 * sin(12.56 * t)
NOw , as t = 2.52 s
x = 0.16 * sin(12.56 * 2.52)
x = 0.0372 m
the postion is 0.0372 m
Now ,
velocity = x * 2pi * f
velocity = 0.0372 * 12.56
velocity = 0.467 m/s
Now , for acceleration of
a = v * 2pi *f
a = - 0.467 * 12.56 m/s^2
a = - 5.87 m/s^2
the acceleration is -5.87 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.