Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 88.0 kg soccer player jumps vertically upwards and heads the 0.45 kg ball as i

ID: 1344302 • Letter: A

Question

A 88.0 kg soccer player jumps vertically upwards and heads the 0.45 kg ball as it is descending vertically with a speed of 23.0 m/s. If the player was moving upward with a speed of 4.20 m/s just before impact.

(d) What will be the speed of the ball immediately after the collision if the ball rebounds vertically upwards and the collision is elastic? (Note that the force of gravity may be ignored during the brief collision time.)

(e) If the ball is in contact with the players head for 31 ms, what is the average acceleration of the ball? (Note that the force of gravity may be ignored during the brief collision time.)

(f) If the ball is in contact with the players head for 31 ms, what is the average force on the ball?(Note that the force of gravity may be ignored during the brief collision time.)

Explanation / Answer

V= 23+ 2x4.2= 31.4 m/sec

a= delta(V)/t = (31.4+23)/0.031=1754.838 m/sec2

F= ma = 789.677 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote