You push your couch a distance of 4.3 m across the living room floor with a hori
ID: 1344405 • Letter: Y
Question
You push your couch a distance of 4.3 m across the living room floor with a horizontal force of 198.0 N. The Force of Friction is 135.0 N. What is the work done by you, by the friction force, by gravity, and by the net force?You? Friction force? Gravity? Net force? You push your couch a distance of 4.3 m across the living room floor with a horizontal force of 198.0 N. The Force of Friction is 135.0 N. What is the work done by you, by the friction force, by gravity, and by the net force?
You? Friction force? Gravity? Net force?
You? Friction force? Gravity? Net force?
Explanation / Answer
work done,w= Force* displacement*cos(theta)
where, theta= angle between force vector and displacement vactor.
A) work done by you:
Here, theta = 0 degree (as both force vector and displacement vactor are in same direction)
So, w= 198* 4.3 = 851.4 N/m.
B) work done by friction:
Here, theta = 180 degree (as both force vector and displacement vactor are in opposite direction)
So, w= 135*4.3= 580.5 N/m.
C) work done by gravity:
here, w= 0 as both force vector and displacement vactor are perpendicular to each other.
D) work done by net force:
Here, net force= 198-135= 63N which is in the same direction as the displacement.
So, theta= 0 degree.
So, w= 63* 4.3= 270.9 N/m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.