The figure shows a cross-sectional view of a single-turn conducting loop, with a
ID: 1344614 • Letter: T
Question
The figure shows a cross-sectional view of a single-turn conducting loop, with a radius of 10.0 cm, inside a long current-carrying solenoid. The loop has a resistance of 8.00 . The solenoid has a radius of 20.0 cm, and has 800 turns per meter. The current in the solenoid is directed counterclockwise, and is increasing at the rate of 0.700 A/s.
(a) At a particular instant, the current happens to be 1.60 A. At that instant, what is the magnitude of the uniform magnetic field in the solenoid?
(b) What is the magnitude and direction of the induced current in the single-turn loop? Denote the direction with a + or sign, + for clockwise or for counterclockwise.
Explanation / Answer
a)
magnitude of the uniform magnetic field in the solenoid:
B = u0*n*I = 4*pi*10^-7*800*1.6 =1.6*10^-3 T
b) induced emf = A*dB/dt
= pi*0.1^2*d(u0*n*I)/dt
= pi*0.1^2*u0*n*dI/dt
= 3.14*0.1^2*4*pi*10^-7*800*0.7
= 2.21*10^-5 volts
induced current = emf/R
= 2.21*10^-5/8
= +2.76*10^-6 A
direction is clockwise(+)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.