A fireworks rocket is fired vertically upward. At its maximum height of 80.0 m ,
ID: 1345863 • Letter: A
Question
A fireworks rocket is fired vertically upward. At its maximum height of 80.0 m , it explodes and breaks into two pieces, one with mass mA = 1.50 kg and the other with mass mB = 0.230 kg . In the explosion, 890 J of chemical energy is converted to kinetic energy of the two fragments.
Part A
What is the speed of each fragment just after the explosion?
vA= ? m/s
vB =? m/s
Part B
It is observed that the two fragments hit the ground at the same time. What is the distance between the points on the ground where they land? Assume that the ground is level and air resistance can be ignored.
|xAxB| = ? m
Explanation / Answer
Now energy U = 0.5 m1u1^2 + 0.5 m2u2^2 = 890 J
0.5* 1.5 * 0.153* 0.152 * V^2 + 0.5 * 0.23 * V^2 = 890
(0.01744 + 0.115)V^2 = 890
V2 = VB = 82 m/s
so V1 = VA = 0.153 * 82 = 12.57 m/s
part B :
use Y = Voyt - 0.5 gt^2
80 = 0.5 gt^2
t = sqrt(2* 80/9.8)
t = 4.04 secs
D = X1 +X2
D = (82* 4.04) + (12.57* 4.04)
D = 382.06 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.