A shower head has 15 circular openings, each with radius 1.0 mm. The shower head
ID: 1346156 • Letter: A
Question
A shower head has 15 circular openings, each with radius 1.0 mm. The shower head is connected to a pipe with radius 0.90 cm. If the speed of water in the pipe is 3.8 m/s, what is its speed as it exits the shower-head openings?
____m/s
PART 2:
You are preparing some apparatus for a visit to a newly discovered planet Caasi having oceans of glycerine and a surface acceleration due to gravity of 4.80 m/s2. If your apparatus floats in the oceans on earth with 47.0% of its volume submerged, what percentage will be submerged in the glycerine oceans of Caasi?
___ %
Explanation / Answer
Area * velocity = constant
A1 V1 = A2 V2
pi R^2 * V1 = 15 * pi * r^2 * V2
3.14 * ( 0.9 *10^-2)^2 * 3.8 = 15 * 3.14 * ( 10^-3)^2 * V
V =6.53 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.