One end of a cord is fixed and a small 0.650-kg object is attached to the other
ID: 1346318 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.650-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 3.00 m, as shown in the figure below. When = 16.0°, the speed of the object is 5.80 m/s.
(a) At this instant, find the tension in the string.
T = ________
(b) At this instant, find the tangential and radial components of acceleration.
ar =________ m/s2 inward
at =_______ m/s2 downward tangent to the circle
(c) At this instant, find the total acceleration. atotal = m/s2 inward and below the cord at ________ °
Explanation / Answer
the net force provides centripetal accleration of the ball
F_T - mg cos theta = mv^2/t
Tension the string
F_T = mv^2 / r + mg cos theta
= m ( v^2 / r + g cos theta)
= 0.65 ( 5.8 ^2 / 3 + 9.8 cos 16 )
= 13.41 N
radis acceleration is
a = v^2 / r = 5.8 ^2 / 3 = 11.21 m/s^2
tangential acceleration
a= g sin thets = 9.8 sin 16 = 2.7 m/s^2
total accleration is
a = root at^2 + ar^2 = root (11.21)^2 + (2.7)^2 = 11.53 m/s^2
angle is
theta = tan^-1 ( 2.7/11.21 ) = 13.54 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.