A woman with mass 50 kg is standing on the rim of a large disk that is rotating
ID: 1346669 • Letter: A
Question
A woman with mass 50 kg is standing on the rim of a large disk that is rotating at 0.80 rev/s about an axis through its center. The disk has mass270 kg and radius 4.0 m.
Part A
Calculate the magnitude of the total angular momentum of the woman–disk system. (Assume that you can treat the woman as a point.)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
448.18kgm2s
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
A woman with mass 50 kg is standing on the rim of a large disk that is rotating at 0.80 rev/s about an axis through its center. The disk has mass270 kg and radius 4.0 m.
Part A
Calculate the magnitude of the total angular momentum of the woman–disk system. (Assume that you can treat the woman as a point.)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
L =448.18kgm2s
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Explanation / Answer
angular momentum = Iw
I= moment of inertia of system = (270 x 4^2 /2) + (50 x 4^2) = 2960 kg m^2
angular velocity w = 0.80 x2pi rad/s =5.03 rad/s
angular momnetum = 2960 x 5.03 = 14878.58 kg m^2 /s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.