Suppose the inclined plane is tipped so it makes an angle = 11 o with the horizo
ID: 1347487 • Letter: S
Question
Suppose the inclined plane is tipped so it makes an angle = 11o with the horizontal. The 0 cm mark is at the bottom. The lower photogate is at the 22.9 cm mark, and the upper photogate is at the 68.7 cm mark along the track, Assume
- The bottom of the track is at U = 0 J (potential energy is zero).
- The total mass of the cart is 147 g.
- The track is totally frictionless
NOTE: Be careful of units!
a) Find the potential energy of the cart
- At the lower photogate: U1 = ___ J
- At the upper photogate: U2 = ___ J
b) Suppose the cart is released at rest at some point above the upper photogate. If the cart passes through the upper photogate at speed 0.567 m/s, at what speed will the cart pass through lower photogate?
v1 = ___ m/s
Explanation / Answer
given,
angle = 11 degree
lower photogate = 22.9 cm
upper photogate = 68.7 cm
mass = 147 g
potential energy at lower photogate = mgh
potential energy at lower photogate = 0.147 * 9.8 * 0.229 * sin(11)
potential energy at lower photogate = 0.0629 J
potential energy at upper photogate = 0.147 * 9.8 * 0.687 * sin(11)
potential energy at upper photogate = 0.1888 J
by conservation of energy
initial energy = final energy
0.147 * 9.8 * 0.687 * sin(11) + 0.5 * 0.147 * 0.567^2 = 0.147 * 9.8 * 0.229 * sin(11) + 0.5 * 0.147 * v^2
v = 1.4263 m/s
cart will pass through lower photogate with speed = 1.4263 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.