Block A in (Figure 1i has mass 0.750 kg . and block B has mass 3.20 kg . The blo
ID: 1347528 • Letter: B
Question
Block A in (Figure 1i has mass 0.750 kg . and block B has mass 3.20 kg . The blocks are forced together, compressing a spring S between them: then the system is released from rest on a level, frictionless surface. The spring, which has negligible mass, is not fastened to either block and drops to the surface after it has expanded. Block B acquires a speed of 1.50 m/s .What is the final speed of block A? Express your answer in meters per second to three significant figures. How much potential energy was stored in the compressed spring? Express your answer in joules to three significant figures.Explanation / Answer
ma = 0.75 Kg
mb = 3.2 Kg
vaf = ?
Vbf = 1.5 m/s
(a)
Using Momentum , Conservation =
Initial Momentum = 0
Final Momentum = ma*va + mb*vb
ma*va + mb*vb = 0
0.75 * va = - 3.2 * 1.5
va = - 6.4 m/s (-ve sign indicates it moves in the opoosite direction)
Final Speed of block A = 6.4 m/s
(b)
Final Kinetic Energy of the system,
= 0.5 * ma*va^2 + 0.5 * mb*vb^2
= 0.5 * 0.75*6.4^2 + 0.5*3.2*1.5^2
= 18.96 J
This is equivalent to the Initial Spring Potential Energy
Potential Energy stored in the compressed spring = 18.96 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.