159N 265N 327N 402N 451N Two blocks, one of mass 5 kg and the other of mass 2 kg
ID: 1347854 • Letter: 1
Question
159N 265N 327N 402N 451N Two blocks, one of mass 5 kg and the other of mass 2 kg, are attached to opposite end of a light string vertically from a massless, frictionless pulley, Initially the heavier block is held in place a distance 2.5 m above the floor, the lighter block is just touching the floor, and the cord is taut. Then the heavier block is released and comes crashing to the floor while the cord slackens and the lighter block continues to . What is the maximum height reached by the lighter block? 2.9595 m 3.21 m 3.57 m 3.65 mExplanation / Answer
Here ,
at the height of h = 2.5 m
let the speed of the lighter block is v
Using conservation of energy
0.5 * 5 * v^2 + 0.5 * 2 * v^2 = 2 * 9.8 * (5 - 2)
solving for v
v = 4.1 m/s
maximum height of lighter block = 2.5 + 4.1^2/( 2 * 9.8)
maximum height of lighter block = 3.36 m
the maximum height of lighter block is 3.36 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.