You pull a 50 kg cart along the floor. The floor is frictionless. How much work
ID: 1347990 • Letter: Y
Question
You pull a 50 kg cart along the floor. The floor is frictionless. How much work do you do on the cart if you:
(a) Pull the cart with a horizontal force of 20 N over a distance of 5 meters?
(b) Pull the cart with a force of 20 N at a 45 degree angle, over a distance of 5 meters?
(c) Pull the cart horizontally with a force: F(x) = 5x, over a distance of 5 meters?
(d) Let’s call the motion in part (a) “the cart pull.” How many cart pulls would you have to do to burn 100 calories? How many would you have to do to burn the equivalent energy in a gallon of gasoline?
Explanation / Answer
w =F.d costheta
a) 20 * 5 = 100 J
b ) 20 *5 cos45 = 70.71 J
c ) w = integral F .dx from 0 to 5
w = 5x^2/2 from 0 to 5
w = 62.5
part d )
100 calories = 418.58 J
418.58/100 = 4.18 pulls
7.59 x 10^-7 GGE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.