A 110 g block on a frictionless table is firmly attached to one end of a spring
ID: 1348398 • Letter: A
Question
A 110 g block on a frictionless table is firmly attached to one end of a spring with k = 27 N/m . The other end of the spring is anchored to the wall. A 24 g ball is thrown horizontally toward the block with a speed of 5.5 m/s .
A-If the collision is perfectly elastic, what is the ball's speed immediately after the collision?
B-What is the maximum compression of the spring?
C-Repeat part A for the case of a perfectly inelastic collision.
D-Repeat part B for the case of a perfectly inelastic collision.
Explanation / Answer
given,
mass of block = 110 g
k = 27 N/m
mass of ball = 24 g
speed = 5.5 m/s
by conservation of momentum
initial momentum = final momentum
0.024 * 5.5 = 0.024 * v1 + 0.11 * v2
by conservation of energy
initial energy = final energy
0.5 * 0.024 * 5.5^2 = 0.5 * 0.024 * v1^2 + 0.5 * 0.11 * v2^2
on solving we'll get
ball's speed immediately after the collision v1 = -3.52985 m/s
0.5 * kx^2 = 0.5 * mv^2
0.5 * 27 * x^2 = 0.5 * 0.024 * 5.5^2
maximum compression of the spring x = 0.16397 m
in case of inelastic collision
0.024 * 5.5 = (0.024 + 0.11) * v
ball's speed immediately after the collision v = 0.985 m/s
0.5 * 27 * x^2 = 0.5 *(0.024 + 0.11) * 0.985^2
maximum compression of the spring x = 0.06939 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.