When the drag force is given by Stokes\' law, Fs = 6rv, and exactly balances the
ID: 1348465 • Letter: W
Question
When the drag force is given by Stokes' law, Fs = 6rv, and exactly balances the weight of a falling object the terminal velocity v is given by v=2R2g9(s1), where R is the radius of the sphere, s is its density, and 1 is the density of the fluid and the coefficient of viscosity. Use that equation to find the viscosity of motor oil in which a steel ball of radius 0.8 mm falls with a terminal speed of 4.32 cm/s. The densities of the ball and the oil are 7.86 and 0.88 g/mL, respectively. (answer in mPa s)
Explanation / Answer
v=2R2g9(s1)
=> 0.0432 = 2*(0.08*10^-3)^2*9.8*9*(7.86-0.88)*10^3*
=> = 5.48 mPa.s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.