An electrical cable consists of 120 strands of one wire, each having 2.15 resist
ID: 1349048 • Letter: A
Question
An electrical cable consists of 120 strands of one wire, each having 2.15 resistance. The same potential deference is applied between the and of all the strands and results in a total current of 0.710 A. What is the current in each strand? A What is the applied potential difference? V What is the resistance of the cable? Ohm A 115 V potential difference is applied to a space heater that di pates 555 w during operation. What is its resistance during operation? Ohm At what rate do electron flow through any cross of the heater element? s^-1Explanation / Answer
4 )
part A )
the current in each strands , here all resistor are in parallel current divide accordin to ratio ,since here all are same
I = 0.710/120
I = 5.92 x 10^-3 A
part b )
V = IR
V = 1.2728 x 10^-8 V
part c )
Rtotal = 2.15 x 10^-6 /120 = 1.79 x 10^-8 ohm
5 )
P = VI = V^2/R
R = V^2/P
R = 115^2/555
R = 23.83 ohm
part b )
N = I/q
N = (P/V*q)
N = 555/115 * 1.6x10^-19)
N = 3.016 x 10^19 s^-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.