An electron in a TV camera tube is moving at 8.00 times 10^6 m/s in a magnetic f
ID: 1349486 • Letter: A
Question
An electron in a TV camera tube is moving at 8.00 times 10^6 m/s in a magnetic field of strength 71 mT. Without knowing the direction of the field, what can you say about the greatest and least magnitude of the force acting on the electron due to the field? Maximum force? Submit Answer Tries 0/10 Minimum force? Submit Answer Tries 0/10 At one point the acceleration of the electron is 8.071 times io16 m/s2. What is the angle between the electron velocity and the magnetic field? (deg) Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
magnetic force Fm = q ( v X B) = qvB sin@
maximum force will be when angle between them @ =90 deg
Fmax = 1.6 x 10^-19 x 8 x 10^6 x 71 x 10^-3 = 9.09x 10^-14 N
---------------------
minimum force will when @= 0
Fmin = 0
---------------------------
a = F/m
so a = qvBsin@ /m
8.071 x 10^16 = 1.6 x 10^-19 x 8 x 10^6 x 71 x 10^-3 x sin@ / (9.109 x 10^-31)
sin@ = 0.809
@ = 54 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.