You are designing the section of a roller coaster ride shown in the figure. Prev
ID: 1349501 • Letter: Y
Question
You are designing the section of a roller coaster ride shown in the figure. Previous sections of the ride give the train a speed of 14.3 m/s at the top of the incline, which is 38.3 m above the ground. As any good engineer would, you begin your design with safety in mind. Your local government's safety regulations state that the riders' centripetal acceleration should be no more than n = 1.77 g at the top of the hump and no more than N = 5.45 g at the bottom of the loop. For this initial phase of your design, you decide to ignore the effects of friction and air resistance.
Part A) What is the minimum radius you can use for the semi-circle hump? (I got this correct and the answer was 25.87)
Part b) What is the minimum radius you can use for the vertical loop?
Explanation / Answer
velocity at hump is,
v=(u^2+2gh)^0.5 = (14.3^2+2*9.8*(38.3-R))^0.5
for hump, we have the following relation,
v^2/R =1.77*9.8
v^2 =[17.346]R
then,
14.3^2+2*9.8*(38.3-R)) =[17.346]R
Hence, the radius is, R = 25.87 m/s
----------------------------------------------------------------------------------------------------
for loop velocity= (14.3^2+2*9.8*38.3)^0.5 = 30.9 m/s
We have the following relation,
v^2/R = 5.45*9.8
R = v^2 / 5.45*9.8 = 30.9*30.9 / 5.45*9.8 = 17.88 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.