To throw the discus, the thrower holds it with a fully outstretched arm. Startin
ID: 1349956 • Letter: T
Question
To throw the discus, the thrower holds it with a fully outstretched arm. Starting from rest, he begins to turn with a constant angular acceleration, releasing the discus after making one complete revolution. The diameter of the circle in which the discus moves is about 1.6 m .
If the thrower takes 0.90 s to complete one revolution, starting from rest, what will be the speed of the discus at release? Answer in m/s in two sig-figs.
I'd appreciate an answer that shows all of your work. I've tried multiple methods and can't manage to get the correct answer. Thanks!
Explanation / Answer
by using the formula
C = pie*D = 3.14 * 1.6 = 5.024 m
v = 2C/t
v = 2*5.024 / 0.9
v = 11.164 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.