You are on a train that is traveling at 3.0 m/s along a level straight track. Ve
ID: 1350656 • Letter: Y
Question
You are on a train that is traveling at 3.0 m/s along a level straight track. Very near and parallel to the track is a wall that slopes upward at a 12° angle with the horizontal. As you face the window ( 0.742 m high, 2.40 m wide) in your compartment, the train is moving to the left, as the drawing indicates. The top edge of the wall first appears at window corner A and eventually disappears at window corner B. How much time passes between appearance and disappearance of the upper edge of the wall?
Explanation / Answer
Given that
The speed of the train(v) =3.0m/s
The slope of the wall with track (theta) =12degreees
and also given that As you face the window ( 0.742 m high, 2.40 m wide) in your compartment
The distance d is equal to the length of the window + base of the 12 degrees traingle of height 0.742m
Now considering the triangle we get
b =0.742/tan12 =3.490m
Thus the distance d =2.40+3.490 =5.890m
Now the time required for the train to travel 5.890m is given by
time =distance/velocity =5.890m/3m/s =1.963s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.