A charged line like that shown in the Fig.21.25 in the textbook extends from y =
ID: 1350887 • Letter: A
Question
A charged line like that shown in the Fig.21.25 in the textbook extends from y = 2.50 cm to y = -2.50 cm. The total charge distributed uniformly along the line is -7.0 N/C.
a. Find the magnitude of the electric field on the x-axis at x = 10.0cm.
b.Find the direction of the electric field on the x-axis at x = 10.0 cm.
c. Is the magnitude of the electric field you calculated in part A larger or smaller than the electric field 10.0 from a point charge that has the same total charge as this finite line of charge?
d. At what distance does the result for the finite line of charge differ by 1.0% from that for the point charge?
Explanation / Answer
let,
y=2.5 cm
charge q=-7nC
x=10cm
a)
the eletric field due to finite charge distibution along the finite length is,
E=k*q/(x*sqrt(x^2+y^2))
E=(9*10^9)*(7*10^-9)/((10*10^-2)*sqrt((10*10^-2)^2+(2.5*10^-2)^2))
E=6111.9 N/C
b)
here, direction of electric field is toward the -x axis( or towards the finite wire)
C)
electric field due to pont charge is,
E'=k*q/x^2 ---(1)
E'=(9*10^9)*(7*10^-9)/(10*10^-2)^2
E'=6300 N/C
hence,
part a answer E is smaller than the E'
d)
here,
E=k*q/(x*sqrt(x^2+y^2))
E=(k*q/(x^2))*(1+(y/x)^-2
E=(k*q/(x^2))*(1-y^2/2x^2) ---(2)
from equation no (1) and (2)
y^2/2*x^2=1%
y^2/2*x^2=1/100
y^2/2*x^2=0.01
0.025^2/(2*x^2)=1/100
===>x=0.177 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.